Найдите в предложениях ге- рундий, причастия и укажите функции причастий (определение или обстоятельство). Предложения переведите. 1. Ballast supporting the track structure is made of gravel. 2.Testing the operation of the syst...

Найдите в предложениях ге- рундий, причастия и укажите функции причастий (определение или обстоятельство). Предложения переведите. 1. Ballast supporting the track structure is made of gravel. 2.Testing the operation of the system the engineers used different kinds of equipment. 3. The students translating the text came across many difficulties. 4.They began testing the new model in May 1920. 5.The reconstructed plant was to produce machine-tools.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Ballast supporting (определение) the track structure is made of gravel. 2. Testing (обстоятельство) the operation of the system the engineers used different kinds of equipment. 3. The students translating (определени) the text came across many difficulties. 4. They began testing (прямое дополнение) the new model in May 1920. Герундий только в этом предложении. 5. The reconstructed (определение) plant was to produce machine-tools. 1. Балласт, поддерживающий структуру трека, выполнен из гравия. 2. Тестируя работу системы, инженеры использовали разные виды оборудования. 3. Ученики, переводившие текст, столкнулись со многими трудностями. 4. Они начали испытания новой модель в мае 1920 года. 5. Реконструированный завод должен был производить станки.