Образуйте Passive, используя the past simple tense и глаголы из списка: invent, make, discover, paint, build. 1. When ........... America ...........? 2. The picture Mona Liza ....... by Leonardo da Vinci. 3. Radio ..... by A....

Образуйте Passive, используя the past simple tense и глаголы из списка: invent, make, discover, paint, build. 1. When ........... America ...........? 2. The picture Mona Liza ....... by Leonardo da Vinci. 3. Radio ..... by A.Popov. 4. The first pyramide of Egypt ..... around 3000 BC Переведите предложения
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1 when was America discovered? Когда была открыта Америка? 2 the picture Mona Liza was painted by Leonardo da Vinci. Картина "Мона Лиза" была нарисoвана Леонардо да Винчи 3 radio was invented by Popov. Радио было изобретено Поповым 4 the first pyramid of Egypt was built around 3000 BC первая пирамида Египта была построена около 3000 лет до нашей эры