Помогите пожалуйста мне с английским языком. Надо составить 10 предложение с герундий.

Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. Travelling is a very adventurous thing. 2. We are waiting for her arrival. 3. Her task was translating an article. 4. My favourite form of rest is reading. 5. I don't like his method of teaching. 6. The smoking of cigarettes is injurious to health. 7. Thank you for your coming here. 8. I am good at playing volleyball. 9. Не left the room without saying good-bye. 10. Anna keeps making the same mistakes.