Translate the sentence into English using different means of expressing future actions 1. Мы собираемся отправиться в турпоход (hiking holiday) через 2 дня. 2. Она купит это платье, когда у нее будут деньги. 3. Если он прилети...

Translate the sentence into English using different means of expressing future actions 1. Мы собираемся отправиться в турпоход (hiking holiday) через 2 дня. 2. Она купит это платье, когда у нее будут деньги. 3. Если он прилетит рано, скажи, чтобы он позвонил мне. 4. Поезд из Москвы прибывает через 5 минут. 5. Они подружатся, когда узнают друг друга лучше. 6. Я не буду вмешиваться (interfere with) в ваши дела. . 7. Секретарь отправит эти документы немедленно. 8. Последний сеанс начнется в 7 часов. 9. Он собирается поговорить с вами сам. 10. Когда ей исполнится 21 год, она уедет из дома.
Гость
Ответ(ы) на вопрос:
Гость
1. We are going to go on a hiking holiday  in 2 days/ 2. She will buy this dress when she has money. 3. If he arrives early, tell him to call me. 4. The train from Moscow arrives in 5 minutes. 5. They will make friends when they get to know eachother better. 6. I will not interfere with your affairs. 7. The Secretary will send these documents immediately. 8. The last session will begin at 7 o'clock. 9. He's going to talk to you himself. 10. When she turned 21, she will leave the house.